Přípravkové skupiny

Naši úplně nejmladší atlety od 4 do 9 let můžete vidět závodit hlavně na čistě běžeckých závodech, zvláště těch, které spadají do seriálu Běžec Podblanicka Junior Cup, více na www.bezecpodblanicka.cz.

Pro starší přípravkové skupiny 9-11 let jsou již tradičně organizovány 4 krajské atletické závody družstev, do kterých může každý oddíl vyslat maximálně 2 družstva o 10 atletech. Náš oddíl spadá společně s Kolínem, Nymburkem, Kutnou Horou, Čáslaví, Českým Brodem, Vlašimí a několika dalšími do skupiny B Středočeského kraje. Na závěr postupují všechna družstva Středočeského kraje do krajského finále, které se již několik let po sobě koná v Berouně. Začínající atleti soutěží ve 3 základních disciplínách (sprint 50m, dálka, hod kriketem nebo raketkou a ve zvlášť hodnocených štafetách 8x 200 metrů), ve kterých atleti získávají body pro celý tým. Letošní sezóna byla kvůli covidové situaci ochuzena o 1 kolo a tak jsme jeli v plném počtu dvou družstev v červnu do Nymburka a Českého Brodu, v září do Kutné Hory a na finále do Berouna. Celkově hodnotím tuto sezónu jako velmi vydařenou. Z každého závodu jsme přivezli tolik medailí a diplomů a úspěšných štafetových umístění, že už budeme muset zázemí stadionu obohatit o nové nástěnky. I ve štafetách se naši rychlí a mrštní atleti dokázali seběhnout až k medailovým příčkám. Štafety jsou pro nás trenéry i rodiče tak emotivní týmová podívaná, že žádné oko nezůstává suché. A jak mi děti před každou štafetou říkají, „Lenko, nasaď si brýle, ať není vidět, že brečíš, jdeme na to….:).“ Z berounského finále přípravek celého středočeského kraje, kam jsme v plném počtu odjeli v neděli 26.9., jsme se posunuli oproti loňsku o 1 příčku výše a přivezli jsme domů krásné 13. místo. Závěr dne jsme si osladili zmrzlinou a společných výletem na berounskou městskou rozhlednu.

Celkově si na závodech jako trenér nejvíce cením naší úžasné týmovosti, vzájemné podpory a neskutečné dětské houževnatosti.

Mladší žactvo

Hned prvním závodem sezóny se stalo MČR v přespolním běhu v Táboře. V početném startovním poli kategorie mladšího žactva jsme mohli sledovat, jak si vedou tři benešovští mladší žáci Matěj Kříž, Lucie Kopáňková a Lucie Pelikánová. Pro všechny tři to byla především velká zkušenost a motivace.

Do krajských soutěží mladšího žactva jsme letos přihlásili dvě družstva děvčat a dvě družstva chlapců.

1. kolo krajského přeboru družstev (KPD) pro nás bylo náročné hned ve dvou směrech. Za prvé, zorganizovat naše první oficiální závody na domácím stadionu pro 300 dětí z půlky středočeského kraje, což se povedlo na výbornou. Za druhé, postarat se po trenérské stránce o všech našich 54 závodníků, což se také podařilo. Detailněji jsme tento závod popsali v červnovém čísle Zpravodaje.

Po velice náročném letním soustředění, které již tradičně proběhlo v Českých Budějovicích, jsme byli dobře připraveni na zbytek sezóny. V průběhu soustředění odjel náš závodník Ivan Brožík sbírat zkušenosti na svoje první MČR ve víceboji mladšího žactva. Ve velké konkurenci obsadil Ivan pěkné 15. místo.

V září jsme závodili téměř každý týden. Hned po zahájení školního roku jsme odjeli do Vlašimi na 2. kolo KPD mladšího žactva. U sousedů se nám již tradičně daří, a tak chlapci skončili se 100,5 body na 3.místě a dívky na místě čtvrtém.

Na třetí kolo této soutěže jsme odjeli v pátek 17.9. do Čáslavi. Pro nás jindy prokletá Čáslav se stala Čáslaví velice úspěšnou. Benešovská děvčata obsadila opět 4.místo a zajistila si tak poprvé v historii oddílu postup do krajského finále. Chlapci tentokrát zabojovali a skončili druzí a stejně jako děvčata postoupili poprvé do krajského finále. Z Čáslavi jsme odjeli se spoustou osobních rekordů a medailí všech „barev“. Laura Anna Řeháková vyhrála kriket s výkonem 50,07 metrů, třetí byl ve stejné disciplíně František Kroužek. S výkonem 9,12m nenašel v koulařském sektoru přemožitele Ivan Brožík. Rozálie Nápravníková a dvě první místa v bězích na 60 a 150 metrů. Trať 600 metrů a skvělý finiš vynesl Lucii Pelikánové 2. místo. První místo v dálce pro Matyáše Caltu za 453 cm. Hoši, ve složení Michálek, Neuberg, Calta, Brožík, již podruhé vyhráli štafetu 4x60m.

Finále krajského přeboru družstev mladšího žactva se uskutečnilo 25.9. v Kutné Hoře. Za početné podpory rodičů, předvedli naši atleti výkony na hranici svých možností a obsadili celkově krásné 6.místo hoši a 7.místo dívky.

Mezikrajové utkání mladšího žactva a dvě pozvánky na reprezentování středočeského kraje dostali benešovští atleti mladšího žactva Matěj Prokeš a Ivan Brožík. Matěj podpořil chlapeckou štafetu B 4x60 metrů, která porazila štafetu A středočeského kraje. Matěj pomohl středočeskému týmu i svým výkonem v dálkařském sektoru.Ivan Brožík zaběhl skvěle 60 metrů překážek a velice dobrým výkonem pomohl štafetě A na 8x200 metrů. Za výrazného přispění našich borců skončil středočeský výběr celkově na 1. místě.

Letos opravdu dlouhou a závody naditou sezóny ukončilo 2. října mladší žactvo na krajských přeborech jednotlivců v Kutné Hoře. Na tyto závody se každý rok velice těšíme. Atleti zde závodí, kromě štafet, již každý sám za sebe. Na tyto závody bylo dle výkonů nominováno hned 34 našich závodníků. Na těchto závodech jsou stanoveny počty závodníků v jednotlivých disciplínách. Nominovat se na tyto závody není vůbec jednoduché. Na závody nakonec odjelo z nejrůznějších důvodů pouze 17 benešovských atletů. Tato výprava se stala nejúspěšnější za posledních 5 let. Ze závodů jsme si opět odvezli spoustu medailí a osobáků. Za zmínku určitě stojí Laura Anna Řeháková – kriket- 45,51 metrů, 2.místo. Skok daleký a 4. místo pro Matěje Prokeše v osobním maximu 499 cm. Ivan Brožík a jeho dvě 4. místa, 60m překážek a 60 m sprint. Rozálie Nápravníková a dvě nečekané stříbrné medaile. První ve velkém osobním rekordu na nejkratší sprinterské trati 60m. Při stejném doběhu jako vítězka jí druhé místo přisoudila až cílová fotografie. Rozárka si přenesla dobrou formu také na trať 150m. Nutno podotknout, že Rozárka má před sebou ještě jednu sezónu v mladším žactvu. Na start v této sezóně poslední krátké štafetě 4x60m se postavili třikrát neporažení benešovští sprinteři Michálek, Neuberg, Calta, Brožík. Vzhledem k nepovedeným předávkám hodnotíme 3.místo jako moc pěkný výsledek.

Hořkosladká sezóna 2021 starší žactvo a mládež

Stejně jako všech ostatních i nás se bohužel dotkla covidová opatření. Halová sezóna byla pro všechny kategorie zrušena. Jediným závodem bylo halové MČR mládeže, které dostalo výjimku od Národní sportovní agentury a Ministerstva zdravotnictví. Možnost startovat na těchto závodech dostalo jen několik závodníků z republiky na základě výsledků z letního MČR. Vzhledem k tomu, že většina našich závodníků přecházela z kategorie žactva, byla o tuto možnost ošizena. Jedinou naší závodnicí byla Aneta Kučerová, která si doběhla na trati 3000 m pro bronz a získala tak svoji první mistrovskou medaili. Další velkou akcí bylo jarní MČR v přespolním běhu. Za přísných hygienických opatření se této akce účastnilo několik našich atletů od kategorie mladšího žactva po mládež. Největší stopu zanechala opět Aneta Kučerová, která rozšířila svou medailovou sbírku o stříbrnou medaili. Jarní soutěže družstev a jednotlivců byly opět dotčeny hygienickými opatřeními a z velké části přesunuty na závěr léta, nebo o několik týdnů odloženy. Největší jarní akcí bylo MČR mládeže. V běhu na 100 m skončil Pavel Mrázek v druhé desítce nejrychlejších juniorů. Anetě Kučerové tentokrát obhajoba mistrovské medaile nevyšla a doběhla pro hezké 4. místo. Vrcholem podzimní části sezóny bylo MČR žactva, tentokrát bez naši účasti. Dále krajské přebory žactva a mládeže. Na přeborech se nejlépe vedlo Petře Ludvíčkové, která si doběhla pro zlato na trati 400 m a pro stříbro na dvoustovce. Další zlato získala Aneta Kučerová v běhu na 1500 m. Na stejné trati doběhl druhý Pepa Šinágl a třetí Karolína Kučerová.

Závěrem

Letošní sezóna byla pro atlety i trenéry velice dlouhá a náročná. Většinu našich atletů musíme pochválit za jejich skvělé závodní nasazení, pilnou práci na trénincích a soustředěních. Do toho jim ale ještě vždy zbyla síla i chuť na zlobení, legrácky, ale také na vzájemnou podporu a týmovost. Skvělá parta ve všech kategoriích je to, co letošní sezónu vystihuje.

Do trenérského kolektivu našeho oddílu přibyli nový trenéři. Příchod zkušeného trenéra Martina Vobeckého pomáhá rozvíjet a posouvat atlety ve skupinách žactva i mládeže. Několik nových mladých trenérů se nám začínají rekrutovat z řad mládeže. Tito mládežníci v našem oddíle nejen trénují a sami závodí, ale začínají pomalu sbírat i svoje první trenérské krůčky. A my jim za to moc děkujeme, dělají to skvěle a jsou našim mladším atletům velkým vzorem.